Çerez Örnek

Nöroloji Anabilim Dalı

 
Tarihçe
 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kürsüsü 20.05.1958 gün ve 6 sayılı senato kararıyla Fizyoloji Profesörü Dr.H.Schinfinkel’in başkanlığında Nöroloji uzmanı Dr. Ömer Şevki Dürüşken tarafından faaliyete geçirilmiştir. Ancak Nörolojinin esas kurucusu olan Prof.Dr.Bedriye Kot aynı yıl İstanbul’dan İzmir’e gelerek günümüzdeki Nöroloji Anabilim Dalı’ nın ilk temellerini atmıştır. 1960’da Profesör olan Dr.Bedriye Kot Nöroloji Kürsüsünün ilk başkanı olarak atanmıştır. Nöroloji Kürsüsü 1961 yılında Tepecik Eşrefpaşa Hastanesine taşınarak 30 yataklı bir serviste çalışmalarına devam etmiştir. Prof.Dr. Bedriye Kot 1960-1961 yıllarında gittiği Amerika Birleşik Devletlerinde oradaki nöroloji enstitülerinin ülkemizde de kurulması  ile ilgili çalışmalara başlamış ve kürsünün genç öğretim elemanlarını nörolojinin değişik alt birimlerini oluşturmak amacıyla yetiştirilmek üzere yurtdışına göndermiştir.  Bu kapsamda Klinik  Nörofizyoloji  (EEG, EMG), Nöroradyoloji, Çocuk Nörolojisi, Nörootoloji- Nörooftalmoloji, Nöropatoloji ve Nörolojik Yoğun Bakım birimlerinin kurulması için girişimler başlatılmıştır.  Bu dönemlerde Dr. Kamuran Kumral Nöroradyoloji, Dr.Ahmet Satoğlu Elektroensefalografi, Dr.Cumhur Ertekin Elektromiyografi, Dr. Ayfer Ülkü Çocuk Nörolojisi, Dr.Altan Kayan Nöro-otoloji ve Nöro-oftalmoloji, Dr. Şakir Fadıloğlu, Dr. Türe Tunçbay Nöropatoloji, Prof. Dr. Önder Akyürekli Nörolojik Yoğun Bakım birimlerini kurmuşlardır. Halen aktif olarak devam eden bu birimler geçmişten günümüze yeni öğretim üyelerinin yetişmesiyle gelişerek büyümeye ve asistan yetiştirmeye devam etmektedir.

Kuruluşundan bugüne kadar çeşitli üniversitelerde de görev yapmakta olan çok sayıda öğretim üyesi ve nöroloji uzmanı yetiştirmiş olan Nöroloji Anabilim Dalı 1998 yılında yapılan bir araştırma sonucunda ülkemizin en iyi nöroloji kliniği seçilmiştir.

Kurucu Başkan Prof. Dr. Bedriye Kot’ un emekliliğinin ardından sırasıyla Prof. Dr. Rafet Saygılı, Prof. Dr. Türe Tunçbay, Prof. Dr. Cumhur Ertekin, Prof. Dr. Ayfer Ülkü, Prof. Dr. Hatice Karasoy, Prof. Dr. Önder Akyürekli, Ayşe Kocaman, Prof. Dr. Hadiye Şirin ve Prof. Dr. Zafer Çolakoğlu Anabilim Dalı Başkanlığı yapmışlardır. Halen Nöroloji Anabilim Dalı Başkanlığı görevini Prof. Dr. Neşe Çelebisoy sürdürmektedir.

 

Verilen Tıbbi Hizmetler

Nöroloji Anabilim Dalı 42 yataklı erişkin servisi, 16 yataklı Çocuk Nörolojisi Birimi, 12 yataklı Yoğun Bakım Birimi olmak üzere toplam 70 yataklı bir kuruluş olarak hizmet vermektedir.

Nöroloji Anabilim Dalı kamuya yönelik çalışmalarında 50 yıldır ayaktan ve yatarak olmak üzere hasta hizmetleri sunmuştur. Hasta hizmetleri özel poliklinikler şeklinde uzman ve öğretim üyesi düzeyinde sunulmuştur. 1958 yılından itibaren bu güne kadar Anabilim Dalının bünyesinde kurulan ve halen hizmet veren birimler şunlardır:

Yetişkin Servis
Çocuk Nörolojisi Birimi
Nörolojik Yoğun Bakım Birimi
Klinik Nörofizyoloji Bilim Dalı
Nörosensöriyel Birimi
Nöropatoloji ve Kas Hastalıkları Birimi
Nöropsikoloji Birimi
Beyin Damar Hastalıkları Birimi

 

Randevu

Polikliniğimiz genel poliklinik binası zemin kattadır.

Genel poliklinik sekreterliği numarası 390 32 45
Polikliniğimizde
Pazartesi günleri epilepsi, baş ağrısı ve çocuk nörolojisi polikliniği,
Salı günleri multipl skleroz ve serebro vasküler hastalıklar polikliniği,
Perşembe günleri kas hastalıkları, çocuk nörolojisi, Parkinson (her ayın ilk 2 Perşembe günü) ve hareket bozuklukları (her ayın son Perşembe günü),
Cuma günleri ise demans polikliniği ve uyku bozuklukları polikliniği hastalara hizmet vermektedir. Kontrol ve sonuç göstermek için gelen hastalar her gün öğleden sonra bakılmaktadır.

POLİKLİNİKLER
ALS Polikliniği
Baş ağrısı (Migren) Polikliniği 
Demans Polikliniği
Epilepsi Polikliniği 
Hareket Bozuklukları Polikliniği 
Beyin Damar Hastalıkları (İnme) Polikliniği 
Nöromusküler Hastalıkları Polikliniği 
Multipl Skleroz (MS) ve Nöroimmünolojik Hastalıklar Polikliniği 
Nöroloji Genel Polikliniği 
Parkinson Polikliniği
Uyku Bozuklukları Polikliniği
 

Polikliniğimiz hastane içinden ve internet randevusu vermektedir. İnternet randevusu almak için>>>>>>>>>>hastane.ege.edu.tr/ege/index.asp

 

Akademik Kadro
 
Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Dursun Emre KUMRAL
 
Akademik Personel
Prof. Dr. Ayşe Nur YÜCEYAR
Prof. Dr. Burhanettin ULUDAĞ
Prof. Dr. Dilek EVYAPAN AKKUŞ
Prof. Dr. Figen GÖKÇAY
Prof. Dr. Fikret BADEMKIRAN
Prof. Dr. Hadiye ŞİRİN
Prof. Dr. İbrahim AYDOĞDU
Prof. Dr. Neşe ÇELEBİSOY
Prof. Dr. Özgül EKMEKÇİ
Prof. Dr. Zafer ÇOLAKOĞLU
Doç. Dr. Ahmet ACARER
Doç. Dr. Ayşe GÜLER
Öğr. Gör. Bedriye KARAMAN
Öğr. Gör. Rasim TUNÇEL
 
 
Tel: 
+ 90 (232) 390 38 60
 
Adres: 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Nöroloji Anabilim Dalı
35100 Bornova-İzmir
   
 
 

Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ