canlı destek

Dekanın Mesajı

 

 

 

Sevgili Öğrencilerimiz, Değerli Meslektaşlarım;

Ülkemizdeki tıp fakülteleri arasında ilk sıralarda tercih edilen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, YKS sınavında yüzde bir’lik dilimden öğrenci alan seçkin bir eğitim-öğretim ve araştırma kurumudur. QS ve THE gibi Uluslararası sıralama kuruluşları verilerinde ülkemizin önde gelen tıp fakülteleri arasında yer almaktadır.

Tıp fakültemizde yaklaşık 500 öğretim üyesi, 1000’e yakın araştırma görevlisi ve 2500’in üzerinde tıp fakültesi öğrencisi bulunmaktadır.

Fakültemizin tıp eğitimi akredite olup evre blok sistemleri üzerinden yürütülen entegre bir programdır. Ülkemizde eğitim kalitesi onaylanmış ilk akredite olan tıp fakültelerinden birisidir.

Teknolojik yeniliklerle donatılmış Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Türkiye’nin en yoğun hasta akışına sahip hastanelerindendir. Sağlıkta kalite standartlarını yüksek ölçüde karşılayan Üniversite hastanemiz tıp öğrencileri, uzmanlık öğrencileri ve ar-ge çalışmaları için zengin bir uygulama ortamı oluşturmaktadır. 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunları, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) başarıları ile tıp fakültesi mezunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi bilimsel araştırmaları, ulusal ve uluslararası projeleri ve aldığı önemli bilimsel ödüllerle sadece Türkiye’nin değil dünyanın önde gelen araştırma merkezlerindendir.

Fakültemiz; öğrenci odaklı uygulamaları, akredite eğitim programı ve araştırma alt yapısı ile üniversitemiz hedefleri doğrultusunda çalışmalarına başarılı bir şekilde devam etmektedir.

 

Sevgili Öğrencilerimiz,

Pandemi nedeniyle, dünya ve tıp mesleği için çok yoğun geçen bir dönemde eğitiminize, derslerinizden fiziksel olarak uzakta olarak devam etmek zorunda kaldınız. Bu süreçte, tüm insanlık, dünyada sağlığın ve sağlık hizmetlerinin önemini bir kez daha çok iyi anlamış oldu.

Pandemi döneminde, çalıştığınız kliniklerde, toplum sağlığı merkezlerinde ve laboratuvarlarda COVID-19 ile mücadelede tüm gayretlerinizi gösterdiniz. Covid-19 a karşı aşılamanın önemimi savundunuz, yanlış bilgilere karşı durdunuz, kendinizi bilimsel bilgilerle donattınız ve doğru yolu da topluma, hastalarınıza göstermiş oldunuz. Bu süreçte zaman zaman korktunuz, bitkin düştünüz, yoruldunuz ancak kararlı ve umutlu bir şekilde başarıya ulaştınız.

Tüm dünyayı, insanlığı, halkımızı daha sağlıklı kılmak için, iyi bir hekim olmak için yetişiyorsunuz. Bazen bir sıcak el, bazen sevgi dolu bir kalp, bazen akıl veren bir dahi, bazen disiplin sağlayan bir amir, bazen sırdaş bir arkadaş olarak mesleğinizi en iyi şekilde icra edeceğinizden eminiz.

İnsan sağlığı ve refahının gelecekteki yörüngesini belirlemede sizler etkili olacaksınız ve bu hem bir sorumluluk hem de bir fırsattır. Çok onurlu olan bu görevi yerine getirirken, sağlığın diğer emekçileri olan hemşirelerimiz, yardımcı sağlık personelimiz de takım ruhu içinde sizinle birlikte ve yanınızda olacaklar. Gerçek tıp sanatının kökleri, bir ekip çalışması olan bakım vermenin temelinde yatmaktadır

Sizlerin katlandığı her şey göz önüne alındığında, dayanıklılığınız ve kararlılığınız, sizi önümüzdeki yıllarda tıbbi başarılara ulaşmak için müthiş bir güç verecektir. Bu konuda sizlere sevgimiz, güvenimiz ve desteğimiz sonsuzdur…

Tıp ve sağlık alanında yanlış bilginin ve tamamen uydurmanın akademik söylemleri fazlasıyla kirlettiği bu zamanda, Tıp ve sağlık; halen büyük çoğunluğun gerçeğe ve uzmanlığa saygı duyduğu bir alan olmaya devam etmektedir.  Bu yola adım attığınız bu andan itibaren, Sizler iyi bir hekim, iyi bir bilim insanı, yenilikçi ve liderler olarak, işinizde ve toplumda dürüstlüğün ve kanıta dayalı karar vermenin önemini savunmanızı bekliyoruz.

 

Değerli meslektaşlarım;

Beyaz önlüklerinizi giydiğiniz gün birlikte yemin ettiniz. O yeminin ilk birkaç satırında hastalarınızın sağlığını ve esenliğini ilk sıraya koyacağınıza söz verdiniz. “hastanızın özerkliğine ve onuruna saygı duymaya, hastalarınızın sağlığının gizliliğini korumaya, zarar vermemeye ve sağlık ve esenlik yolculuğunda onların ortağı olmaya” söz verdiniz.

Tıp pratiğinin kökleri umuttadır. Bilin ki insanlık tarihi sonsuz sayıda umut dolu eylemle şekilleniyor. Katkılarınız, hücre içindeki bir DNA kadar küçük veya toplumun kendisi kadar geniş bir şeye odaklanabilir.

Ancak tıpta hangi yolu seçerseniz seçin, umut kavramını ve kolektif çalışmanızın başarıyı ve değişimi getirebileceğine olan inancınızı sürdürün.

Bu zorlu, fazlasıyla özveri gerektiren tıp eğitiminizde ailelerinizin, hocalarınızın ve elbette ki sizlerin büyük emekleri var.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ailesini böylesine önemli ve değerli bir konuma getiren yöneticilerimize, sizleri yetiştiren tüm öğretim üyelerimize, sizin gibi başarılı evlatları fakültemize kazandıran değerli ailelerinize minnettarlığımızı ve teşekkürlerimizi sunuyorum.

Pandemi döneminde hayatlarını kaybeden, sağlık çalışanlarını, meslektaşlarımı, hocalarımı saygı ve minnetle anıyorum.

Sevgili Gençler!

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi ‘Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır’

Ümidimizi yüceltin!

Sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Prof.Dr. Cemil GÜRGÜN

Dekan

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ