Çerez Örnek

Klinik Nörofizyoloji Bilim Dalı

 

Tarihçe
 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji kliniği EMG laboratuarı 1960 yılında Prof. Dr. Cumhur Ertekin tarafından kuruldu. Bu laboratuar Türkiye de kurulan ilk EMG laboratuarıdır. EEG laboratuarı ise kliniğin kurulduğu 1958 yılından bu yana aktif olarak hizmet vermektedir. Bu laboratuarlar 1992 yılında Klinik Nörofizyoloji bilim dalı çatısında toplanmıştır.

Klinik Nörofizyoloji bilim dalı bünyesindeki EEG ve EMG laboratuvarlarında yılda ortalama 6000 hastaya inceleme yapılmaktadır. Kısa bir süre sonra hizmete girecek olan uyku laboratuarımız ile bu sayının artması beklenmektedir. Verilen hizmetlerin tümü randevu esasına dayalı olarak verilmektedir. Bilim dalımızın şu an için vermekte olduğu bir poliklinik hizmeti yoktur

Bilim dalımız Türkiye ve yurt dışından pek çok Nöroloji uzmanına ve Ege üniversitesi Nöroloji anabilim dalı asistanlarına EEG ve EMG eğitimi verilmektedir. Kısa süre sonra Klinik Nörofizyoloji yan dal ihtisası verilmeye başlanacaktır. Bilim dalı Eğitim kadrosu beş öğretim üyesinden oluşmaktadır. Altı teknisyen ve bir yardımcı personel Klinik Nörofizyoloji bilim dalı kadrosunda çalışmaktadır. 

 

Verilen Tıbbi Hizmetler

EEG laboratuvarımız üç EEG / VideoEEG monitorizasyon cihazı ile hizmet vermektedir. EMG laboratuvarımızda altı adet EMG cihazı mevcuttur. Bu cihazlar aynı zamanda her türlü uyarılmış potansiyel incelemesini yapabilme kapasitesine sahiptir. Ek olarak değişik amaçlarla kullanılan iki adet manyetik stimulasyon cihazı mevcuttur. Kısa bir süre sonra uyku hastalıkları incelemeleri için bir polisomnografi cihazı hizmete girecektir.

 

Randevu

EEG ve EMG laboratuarlarımız randevu sistemi ile çalışmaktadır. Randevular hastanın elindeki istek belgesinin içeriğine göre verilmektedir. Bu nedenle telefon ile randevu, uygulamada çeşitli aksaklıklara neden olduğu için verilmemektedir. Özellikle EMG incelemelerinde her hastalığa özgü olarak farklı cihaz kullanımı gerektiğinden ve her hasta için inceleme süresi değişebildiğinden verilen randevu saatine uyulamayabilmektedir. Bu inceleme tekniğinin ve hasta yükünün neden olduğu bir sorundur.  

Randevular ile ilişkili soru ve sorunlarınız için 0 232 390 38 55

 
Akademik Kadro
 
Bilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Zafer ÇOLAKOĞLU
 
Akademik Personel
Prof. Dr. Burhanettin ULUDAĞ
Prof. Dr. İbrahim AYDOĞDU
Doç. Dr. Fikret BADEMKIRAN
 
 
Tel: 
+ 90 (232) 390 38 55
  
Adres: 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Klinik Nörofizyoloji Bilim Dalı
35100 Bornova-İzmir
  
 
 

Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ