Çerez Örnek

Çocuk Endokrinolojisi Bilim DalıTarihçe

Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Prof. Dr. Erol Mavi tarafından kurulmuştur. 1963-1966 yıllları arasında Almanya’da Berlin ve Marburg Üniversitelerinde hipofiz den büyüme hormonu eksraksiyonu ve steroidler ve metabolitlerinin kağıt kromotografisi ile çalışarak 1966 yılında Ege üniversitesine dönmüştür. Aynı yıl Endokrinoloji laboratuar ve polikliniğini kurarak ince tabaka ve gaz kromotografisi steroidleri çalışmıştır. 1971 yılında Prof. Dr. Gaye Kendir ile çalışmaya başlamıştır. 1983-1990 yılları arasında Prof. Dr. Erol Mavi 1402 nolu yasa gereği üniversiteden ayrılmak zorunda kamıştır. 1990 yılında tekrar üniversiteye dönmüş. 1998 yılında emekli oluncaya kadar çalışmıştır. 1993 yılında Prof. Dr. Gaye Kendir kaybedilmiştir. 1990 ‘da Şükran Darcan, 1992 Mahmut Çoker, 1996 Damla Gökşen Bilim Dalına eklenmiştir. Bugün Endokrinoloji ve Metabolizma olarak iki ayrı bilim dalı olarak çalışılmaktadır.

 
 
Verilen Tıbbi Hizmetler
 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı Çocuk Hastanesi, 1. katta 7 yataklı klinik, zemin katta bulunan poliklinik ve Araştırma Laboratuarı ile hizmet vermektedir.

Polikliniklerimizde diyabetes mellitus,çeşitli nedenlere bağlı boy kısalığı obezite, erken ve gecikmiş ergenlik, ergenlikte endokrin problemleri, guatr, hipotiroidi, hipertiroidi, belirsiz dış genital yapı ile başvuran cinsel farklılaşma bozuklukları, hipoglisemi, cam kemik hastalığı olarak bilinen osteogenezis imperfekta gibi çeşitli kemik hastalıkları,çocukluk çağı osteoporozu hastalarına ayaktan tanı ve tedavi hizmeti verilmektedir. Özellikle Tip 1 diyabetes mellitus tanısında ve izleminde diyabet ekibi tarafından hastalara sürekli diybetin yönetimi ve beslenme konusunda eğitim seminerleri düzenlenmekte yine diyabet tedavisinde insülin infüzyon pompa uygulaması yapılmaktadır.

Endokrinoloji Bilim Dalı çeşitli hormon hastalıklarını tanı ve tedavisi alanında hizmet vermektedir. Çocuk Endokrinolojisini ilgilendiren başlıca hastalıklar:

• Büyüme hormonu salgı bozuklukları (boy kısalığı)
• Tiroid bezi hastalıkları ( guatr, az veya çok çalışan bez)
• Diyabet (şeker hastalığı )
• Obezite (şişmanlık)
• Ergenlik sorunları (erken, geç ergenlik, jinekomasti (erkelerde meme büyümesi), hirsutizm (kızlarda kıllanma, adet düzensizliği,
• Kalsiyum eksikliği, fazlalığı, Çocukluk çağı osteoporozu (Cam kemik hastalığı ve diğerleri)
• Şekersiz diyabet
• Dış genital yapı değişiklikleri, inmemiş testis
• Böbreküstü bezi hastalıkları

 

Randevu

Polikliniğimizin yeri: Çocuk Hastanesi zemin kat H bloktadır.
Telefon no: (0232) 390 12 30
Hafta içi her gün poliklinik hizmeti sunulmaktadır. 

 

 
Akademik Kadro
  
Bilim Dalı Başkanı 
Prof. Dr. Ruhsar Damla GÖKŞEN
  
Akademik Personel 
Prof. Dr. Samim ÖZEN
Uzm. Dr. Deniz ÖZALP KIZILAY
 
Tel: 
+ 90 (232) 390 12 37
 
Adres:
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi
Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı
35100 Bornova-İzmir
 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ