Çerez Örnek

Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı

 

 

Tarihçe
 
Anabilim Dalımızın kuruluş çalışmaları, 1996 yılında dönemin Tıp Fakültesi Dekanı Dr. Ülkü Bayındır’ın öncülüğünde, uzman olarak atanan Dr. Ufuk Çağırıcı tarafından başlatılmıştır. Bu aşamada, Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Dr. Önol BilkayDr. İsa Durmaz ve Dr. Ali Telli kliniğimize destek ve katkıda bulunmuşlardır.
 
1999 yılında ilk asistanımız Dr. Kutsal Turhan göreve başlamış, bir yıl sonra da Dr. Alpaslan Çakan uzman olarak atanmıştır.
 
2020 yılı itibarı ile 5 öğretim üyesi, 1 öğretim görevlisi, 1 uzman ve 8 asistanın yanı sıra, 1 başhemşire, 2 sekreter, 1 tıbbi sekreter, 11 hemşire, 1 acil tıp teknikeri, 10 hasta bakım ve temizlik görevlisi ile hizmet veren kliniğimizde, göğüs cerrahisi alanındaki yenilikler yakından izlenip uygulanmakta, bilimsel çalışma ve araştırmalar kesintisiz sürdürülmektedir. 
 
Anabilim Dalımızda Fakültemizin 2. ve 3. sınıf öğrencilerine “Özel Çalışma Modülleri”, 3. ve 4. sınıf öğrencilerine kuramsal ve uygulamalı dersler, 6. sınıf intörn doktorlara 1 ay süreli rotasyon uygulanmaktadır. Tıpta Uzmanlık Sınavı ile yılda bir Göğüs Cerrahisi asistanı yetiştirilmesi planlanmaktadır. Öğrenci ve asistan eğitimleri, kliniğimiz bünyesinde bulunan 40 kişilik ve her tür teknik donanımı bulunan bir derslikte sürdürülmektedir.
 
Anabilim Dalımız, Ege Bölgesinde Göğüs Cerrahisi uzmanı yetiştiren ilk tıp fakültesi olma özelliğini taşımaktadır.
 
 

Verilen Tıbbi Hizmetler

Kliniğimizde; akciğer, akciğer zarı, göğüs duvarı ve mediasten hastalıklarının cerrahi tanı ve tedavisi yapılmaktadır.
 
- Akciğer nakli (transplantasyonu) gerektiren akciğer hastalıkları
- Akciğer kanseri
- Akciğer kist hidatiği
- Göğüs duvarı tümörleri
- Mediasten tümörleri
- Pnömotoraks
- Akciğer zarı tümörleri
- Kaburga hastalıkları
- Göğüs duvarı şekil bozuklukları (kunduracı göğsü – güvercin göğsü)
- Aşırı terleme (hiperhidrozis)
- Bronşektazi
- Nefes borusu (trakea) hastalıkları
- Göğüs travmaları
 
 
Randevu
 
Polikliniğimizde genel muayeneler www.egehastane.ege.edu.tr e-randevu üzerinden alınarak 09:00–12:00 / 13:00–15:30 saatleri arasında yapılmaktadır. Muayeneye gelirken hastalarımızın varsa önceden çekilmiş filmleri ve hastalıklarıyla ilgili her türlü tıbbi dökümanı yanlarında getirmeleri işlemlerini hızlandıracaktır. Kliniğimizle ilgili her konuda Anabilim Dalı Sekreterliğinden (Telefon: 390 4919 – 390 4678 – 390 4334) bilgi alınabilir. 
 
 
  
Akademik Kadro
 
Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. Ufuk ÇAĞIRICI
 
Akademik Personel
Prof. Dr. Alpaslan ÇAKAN
Doç. Dr. Ali ÖZDİL
Doç. Dr. Ayşe Gül ERGÖNÜL
Doç. Dr. Tevfik İlker AKÇAM
 
 
Tel: 
+ 90 (232) 390 49 19
+ 90 (232) 390 43 34
  
Adres: 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı
35100 Bornova-İzmir
 
  
 
 

Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ