RSS
Get Adobe Flash player

This page requires Flash Player version 9.0.124 or higher.

Takvim

<<>>
Pt Sa Ça Pe Cu Ct Pz
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 
       

 
 

 

>> Fakülte >> Anabilim Dalları >> Dahili Tıp Bilimleri Bölümü >> Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı >> Hakkımızda  Anasayfa    Akademik    Hakkımızda   Kişiler    İletişim

 

Tarihçe ve Genel Bilgiler

       Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği; 1958 yılında Ege Üniversitesinin kuruluşundan 3 yıl sonra Prof. Dr. Ragıp ÜNER’in İzmir’e gelişiyle kurulmuş ve o zaman Tepecik Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Hastanesinde hizmet vermeye başlamıştır. Prof.Dr.İlhan VİDİNEL’in girişimleri ile Bornova’daki binasına 1976 yılında taşınmıştır. Üç katlı olan bu ana binaya 1986 yılında yine VİDİNEL hocamızın sağladığı yardımla yapılan ek bina ile birlikte bölgenin en gelişmiş Göğüs Hastalıkları merkezi olarak eğitim ve sağlık hizmeti vermektedir.
              Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı 14 yataklı yoğun bakım, 2 tüberküloz, 7 özel oda, 4 uyku, 1 agoni ve 40 adet genel hasta odası olmak üzere toplam 68 yatak kapasitesine sahiptir. 2013 yılında yenilenen yoğun bakım ünitesinde Ege Bölgesinden ve hastanemizin diğer birimlerinden gönderilen solunum yetmezliğindeki hastalara modern tıbbi cihazlarla invaziv ve non-invaziv mekanik ventilasyon uygulanmakta, diğer üniversite ve eğitim hastanelerinden gönderilen hekimler de beceri kazanmaktadır.
         Bronkoskopi ünitesinde rigit ve fleksibl bronkoskoplar kullanılarak tanı ve tedaviye yönelik endoskopik girişimler yapılmaktadır. Girişimsel bronkoskopi konusunda oldukça gelişmiş olan ünitemizde 1995 yılından beri endobronşiyal radyoterapi (brakiterapi), 2000’den itibaren stent uygulamaları ve elektrokoter, ARGON, kriyoterapi gibi tedaviler gerçekleştirilmektedir.2010 yılından itibarende Endobronşiya ultrasonografi(EBUS) uygulanmaya başlanmıştır.SSK ve diğer periferik hastanelerden yönlendirilen olgulara da poliklinik düzeyinde hizmet verilmekte, yılda yaklaşık 1000 bronkoskopi sayısı ile bölgenin en büyük bronkoskopi laboratuarı olarak çalışmaktadır. Bronkoskopi sırasında videomonitorizasyon sistemi ile öğrenci ve asistan eğitimi sürdürülmektedir. Toraksa yönelik biyopsi, plevral fonksiyon ve drenaj yöntemlerinin uygulandığı küçük müdahale odası klinik bünyesi içinde yer almaktadır. Plevral müdahaleler toraks ultrasonografisi eşliğinde yapılmaktadır.
            Anabilim Dalı’mız bünyesinde bulunan röntgen laboratuarında rutin radyolojik tetkikler yanı sıra modern görüntüleme araçları yardımı ile çeşitli biyopsi girişimleri yapılabilmektedir.
            Sağlık Bakanlığı’na bağlı Bornova Dispanseri, binamız içinde yapılandırılarak tüberküloz hastalarına yönelik sağlık hizmetleri beraberce yürütülmektedir.

            Solunum Fonksiyon testleri laboratuarı teknolojik gelişmelere uygun cihazlarla hizmet vermektedir.
            Anabilim Dalı’mızda yılda yaklaşık 2000 hasta yatmakta, Genel Hasta ve Astım polikliniklerinde ortalama 17.000 hastaya sağlık hizmeti verilmekte, Onkoloji polikliniklerimizde ortalama 4000 hastaya poliklinik hizmeti yanı sıra ayaktan kemoterapi uygulanmaktadır. 1999 yılında “Sigara Bırakma” polikliniği, 2004’de Türkiye’de Göğüs Hastalıklarına bağlı ilk “Pulmoner Rehabilitasyon” ünitesi, 2006 yılında  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı ile birlikte yürütülmesi planlanan “Uyku Bozuklukları Laboratuarı”  hizmete girmiştir.
          Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda modern bir kütüphane, öğretim üyesi toplantı odası, 65 kişilik bir dersane ve 1998 yılında hizmete açılan 120 kişilik bir konferans salonu bulunmaktadır. Burada günlük bilimsel aktiviteler, her Salı Ege Bölgesi Göğüs Hastalıkları hekimlerinin katılımı ile ilginç olgular tartışılmaktadır. Ege Tıp Fakülteleri Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda halen 8 Profesör, 2 Doçent, 5 Uzman, 7 Araştırma Görevlisi, 32 Hemşire, 24 Yardımcı Personel, 12 Temizlik Görevlisi çalışmaktadır.
              Araştırma Görevlilerimiz İhtisas süreleri içinde Dahiliye (3 ay), Kardiyoloji (3 ay), İntaniye (3 ay) olmak üzere rotasyonlarını tamamlarlar. Anabilim Dalımız tüm sene boyunca 4.sınıf öğrencilerine ve intörnlere ve bir sömestr boyunca 3.sınıf öğrencilerine teorik ve pratik bilgiler vermektedir.
            Anabilim Dalımız öğretim üyeleri birçok uluslararası çok merkezli çalışmalara katılmakta, sempozyumlarda aktif görev almaktadır. Her yıl “Dünya Astım Günü”, “Sigara Bırakma Günü” ve “Dünya KOAH Günü” nedeni ile halka yönelik toplantılar düzenlenmektedir.

 

   
Bu sayfa 00113649 kez görüntülenmistir...