RSS
Get Adobe Flash player

This page requires Flash Player version 9.0.124 or higher.

Takvim

<<>>
Pt Sa Ça Pe Cu Ct Pz
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

 
 

 

>> Fakülte >> Anabilim Dalları >> Dahili Tıp Bilimleri Bölümü >> Dermatoloji Anabilim Dalı >> Hakkımızda  Anasayfa    Akademik    Hakkımızda    Kişiler    İletişim

 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı, 1957 yılında Prof. Dr. Cemal GEZEN tarafından kurulmuş, ülkemizin en köklü dermatoloji kürsülerinden biridir.


Prof. Dr. Cemal GEZEN’in ardından Prof. Dr. Nihat BENLİOĞLU, Prof. Dr. Saffet SOLAK, Prof. Dr. Sezer ERBOZ, Prof. Dr. Günseli ÖZTÜRK,  Prof. Dr. Sibel ALPER, Prof. Dr. Fezal ÖZDEMİR ve Prof. Dr. İdil ÜNAL Anabilim Dalımız başkanlık görevinde yer almışlardır.


Anabilim Dalımızda 6 Profesör, 2 Doçent, 2 uzman ve 11 asistan görev yapmaktadır. Asistan eğitimi hazırlanan eğitim programı ve izlem rehberleri esas alınarak yürütülmekte, uzman arkadaşlarımız rotasyonlar dahilinde çalışırken ilgi alanlarında ilerleme olanağına sahip olabilmektedirler.


Öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Günseli ÖZTÜRK fototerapi, Prof. Dr. Fezal ÖZDEMİR ve Doç. Dr. Işıl KILINÇ KARAARSLAN dermatoonkoloji, Prof. Dr. İdil ÜNAL ve Doç. Dr. İlgen ERTAM kozmetoloji, Prof. Dr. Tuğrul DERELİ dermatolojik cerrahi, Prof. Dr. Derya AYTİMUR mikrobiyoloji, Prof. Dr. Can Ceylan fotodinamik tedavi birimlerinden sorumludurlar.
Anabilim Dalımızda her ay melanom konseyi yapılmaktadır. Ayrıca diyabetik ayak, HIV/AIDS, deri tümörleri, vaskülit ve EGEYA konseylerine katkıda bulunulmaktadır. Her salı olgu sunumu, çarşamba makale saati, ayda bir cuma günleri ise seminer saatleri düzenlenmektedir.


EÜTF Dermatoloji Anabilim Dalı, 5. katta 48 yataklı klinik, dermatoonkoloji, fototerapi, kozmetoloji , dermatolojik cerrahi, alerji, fotodinamik tedavi birimleri, mikrobiyoloji ve patoloji laboratuarları, Behçet, pemfigus gibi takip gerektiren hastalıklar için özel poliklinik, zemin katta bulunan poliklinik ile hizmet vermektedir.

Dermatoonkoloji Birimi
Dermoskopi (derinin yüzeyel mikroskopik incelemesi) başlıca derideki koyu renkli lekelere tanı koymak amacıyla kullanılan bir muayene yöntemidir. Özellikle bilgisayarlı dermoskopi sayesinde benler risk faktörleri açısından incelendikten sonra görüntü bilgisayara kaydedilmekte ve kontrollerde değişiklik olup olmadığı değerlendirilebilmektedir. Böylece ölümcül bir deri kanseri olan melanom açısından hastalar ve riskli benler takibe alınmaktadır.


Fototerapi Birimi
Ultraviyole A'nın Psoralen ilacı ile birlikte verildiği PUVA tedavisi ve ilaçsız kullanıldığı için daha az yan etkilere sahip olan dar band ultraviyole B tedavisi kliniğimizde uygulanmaktadır. Psoriazis, vitiligo, alopesi areata, deri lenfoması gibi çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kliniğimizde PUVA tedavisini sadece el ve ayak gibi hasta bölgeye vererek diğer bölgelerin gereksiz yere ultraviyoleye maruz kalmasını engelleyen lokal PUVA cihazı da mevcuttur.


Dermatolojik Cerrahi Birimi
Biyopsi alınması (deriden ve mukozalardan shave, punch, insizyonel ve eksizyonel biyopsiler), elektrocerrahi (deriye ait selim tümörler), kriyoterapi (derinin benign ve malign tümörlerinin sıvı azot ile dondurulması), küçük cerrahiler, tırnak cerrahisi (tırnak tümörleri, batması ve diğer tırnak hastalıklarının cerrahi tedavisi), mezoterapi işlemleri uygulanmaktadır.


 Kozmetoloji Birimi
Kimyasal Peeling: Derinin üst tabakalarının kimyasal ajan uygulayarak soyulması demektir. Böylece alttan daha sağlıklı bir deri ile iyileşme olmakta ve deri kendini yenilemektedir. Deri gençleştirmede, melazma, lentigo ve akne skarlarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. IPL: Kliniğimizde bulunan IPL  sistemi cilt lekelerinin tedavisi ve epilasyon amacıyla kullanılmaktadır. Botox:  Botoks "Clostridium botulinum" isimli bakteriden elde edilen bir proteindir ve uygulandığı bölgedeki sinirlerde geçici (ortalama 6 ay) fonksiyon kaybına sebep olur. Dermatolojide el-ayak-koltukaltı gibi bölgelerin aşırı terlemesinin (hiperhidrozis) tedavisinde ve yüzdeki kırışıklıklarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Dermatolojik Alerji Birimi
Ürtiker, atopik dermatit, alerjik kontakt dermatit ve irritan dermatitlerin klinik değerlendirilmeleri yapılmakta, tanıya yönelik deri yama testi ve seçilmiş olgularda prick test uygulanmaktadır. Ayrıca kronik ürtikerli olgularda otolog serum deri testi ve otolog plazma deri testi ile tanı ve tedavi yönlendirilmektedir. Sonuçlara göre hasta eğitimi ve yazılı materyal ile korunma konusunda bilgilendirme yapılmaktadır.


Fotodinamik Tedavi Birimi
Fotodinamik tedavi (FDT), yerel ya da sistemik fotosensitizan ajanlarla ışığa duyarlı hale getirilen hastalıklı bölgenin uygun dalga boyundaki ışık kaynakları ile ışınlanarak hasara uğratılması prensibine dayanan bir fotokemoterapi yöntemidir. FDT’nin dermatolojideki kullanım alanları onkolojik ve nononkolojik olmak üzere iki bölümde değerlendirilmektedir. En etkili olduğu ve yaygın olarak kullanıldığı hastalıklar ise aktinik keratoz, Bowen hastalığı ve yüzeyel bazal hücreli karsinomlardır.


Bakteriyoloji Laboratuvarı
-Mantar Direkt Bakısı ve Kültürü
-Bakteri Kültürü ve Antibiogram Testi
-Paterji Testi
-Karanlık saha mikroskopisi yapılmaktadır.
-Asistan ves tajyer eğitimi yapılmakta.


- Patoloji Laboratuvarı
- Rutin histopatoloji ve sitopatoloji tetkikleri,
- Histokimyasal özel boyama işlemleri
- Saç ve tırnak doku örnekleri incelenmesi ve oral-dermal sitopatoloji
- İstek üzerine dermatopatolojik konsültasyon  yapılmaktadır.

 

 

   

   
Bu sayfa 00129389 kez görüntülenmistir...