Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı 3. kez Faz-1 klinik çalışma sertifikası aldı.

 

Daha önce 2012 ve 2015 yıllarında iki kez hasta gönüllülerde çalışma yürütmek üzere Faz-1 klinik çalışma sertifikası alan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesindeki Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı, Sağlık Bakanlığı tarafından yeniden yapılan ayrıntılı denetleme sonrasında 9 Ağustos 2017 tarihinde 3. kez sertifika almaya hak kazandı.

Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ARGEFAR)’da sağlıklı gönüllüler üzerinde yapılan Faz-1 çalışmalarının yanı sıra, Tıp Fakültesi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Bilim Dalı da hasta gönüllüler üzerinde Faz-1 çalışmaları yapma yetkisine sahip ülkemizdeki tek klinik olma özelliğini sürdürüyor. Üniversitemiz bu özelliği ile hem sağlıklı hem de hasta gönüllüler üzerinde Faz-1 klinik araştırma yürütebilen tek üniversite konumunda.

Pediyatrik Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kaan Kavaklı’nın sorumlu olduğu ve 14 kişilik bir ekibin görev aldığı Faz-1 çalışma ünitesinde son yedi yıl içinde beş ayrı çalışma tamamlandı ve halen üç yeni çalışma için hasta alım süreci devam etmekte.